GyIK Ultrahangvizsgálat

Mi az ultrahang?

Az ultrahangvizsgálat a képalkotó diagnosztikában leggyakrabban használt orvosi vizsgálat, amely magas frekvenciájú hanghullámokat használva élő képeket mutat a test belsejéből, a lágyszövetekről. Az ultrahangvizsgálat lehetővé teszi orvosának, hogy metszés nélkül megfigyelhesse a szervekkel, erekkel és szövetekkel kapcsolatos problémákat.
Más képalkotó módszerekkel ellentétben az ultrahang nem használ sugárzást, tehát mellékhatások nélkül alkalmazható, így akárhányszor ismételhető. Ezért ez a preferált módszer a fejlődő magzat terhesség alatt történő megfigyelésére is.

Miért van szükség ultrahangvizsgálatra?

Orvosa ultrahangvizsgálatot rendelhet, ha fájdalom, duzzanat vagy egyéb olyan tünet gyötri, amely miatt a belső szervekre történő rálátás szükséges. Az ultrahang lehetővé teszi a következők belső vizsgálatát:

  • húgyhólyag
  • epehólyag
  • vesék
  • máj
  • petefészek
  • hasnyálmirigy
  • lép
  • pajzsmirigy
  • emlő
  • here
  • méh
  • erek
Az ultrahangot használják egyes sebészeti beavatkozások támogatásához is, például egyes mintavételeknél, biopsziánál.
 

Hogyan készüljünk fel az ultrahangvizsgálatra?

A vizsgálatra történő felkészülés függ a vizsgált területtől vagy szervtől.

Kezelőorvosa egy hasi és kismedencei vizsgálat előtt biztosan arra kéri, hogy 6 órával a vizsgálat előtt már semmit ne fogyasszon, csak szénsavmentes vizet. A még el nem emésztett étel ugyanis blokkolhatja a hanghullámokat, s így a radiológus számára nem fog egyértelmű képet adni a vizsgálat.
Az epehólyag, a máj, a hasnyálmirigy vagy a lép vizsgálatához a megelőző este már nem lehet zsíros ételeket fogyasztani, s a másnapi vizsgálat előtt már csak szénsavmentes vizet lehet inni, s gyógyszereit is beszedheti.
Hasi és kismedencei vizsgálatoknál éppen, hogy sok vizet kell innia, és tartania a vizeletét, hogy a hólyag megteljen és jobban látható legyen.
 
Feltétlenül tájékoztassa orvosát a vizsgálat előtt bevett gyógyszerekről, a vény nélkül kaphatóakról, illetve az étrendkiegészítőkről is! Kérjük, hogy a vizsgálat előtt tegye fel az összes felmerülő kérdését a radiológusnak, illetve a vizsgálat során kövesse az orvos utasításait!
 

Hogyan történik az ultrahangvizsgálat?


Fel kell feküdnie a vizsgálóágyra úgy, hogy a vizsgálni kívánt testrészt már ne fedje ruha. A radiológus egy speciális zselét visz fel a bőrre, amely a vizsgálófej súrlódásmentes mozgatását teszi lehetővé a felületen, illetve a zselé segít továbbítani a hanghullámokat.
A vizsgálófej nagyfrekvenciás, az emberi füllel nem érzékelhető hanghullámokat ad le a testre irányítva. A hullámok visszaverődnek egy sűrűbb anyagról, például szervről vagy csontról, s a számítógépen képes képek ábrázolására, amelyet a radiológus értelmez. Az eljárást követően a zselét letörlik. A teljes vizsgálat általában kevesebb, mint 20 percig tart, a vizsgált területtől függően. Az ultrahangos vizsgálatot követően szabadon folytathatja teendőit.

Vizsgálat után

 
Az ultrahangos vizsgálat során a radiológus rendellenességeket keres. A vizsgálat eredményét azonnal közli Önnel, amellyel kapcsolatban Ön is felteheti kérdéseit. Szükség esetén azonnal egyeztethet időpontot következő ellenőrző vizsgálatra. Ha valami rendellenest lát az orvos az ultrahangon, akkor szükség lehet más diagnosztikai vizsgálatra is: például CT-, MRI-vizsgálatra vagy biopsziás mintavételre. Az esetek többségében azonban a radiológus ultrahangos vizsgálat alapján is képes diagnosztizálni a páciens állapotát, s kiállított lelet alapján kezelőorvosa azonnal megkezdheti a kezelést.
 

Rendelőnkben végzett ultrahang-vizsgálatok

  • Hasi és kismedence-ultrahangvizsgálat: A vizsgálattal kimutatható rendellenességek, az epekő és vesekő, a ciszták, tályogok, daganatok és egyéb gyulladásos megbetegedések. A vizsgálatot megelőzően 6 órával étkezhet utoljára, illetve szénsavmentes vizet fogyaszthat. A vizsgálatra telt húgyhólyaggal érkezzen, igyon legalább félliter vizet, s két órával korábban ürítsen csak vizeletet!
  • Emlő, hónalj fizikális és ultrahang-vizsgálata. Nincs szükség előkészületre. Implantátummal is végezzük a vizsgálatot!
  • Nyaki lágyrész- és pajzsmirigy-ultrahangvizsgálat
  • Carotis (nyaki artéria) Dopplerrel
  • Here-ultrahangvizsgálat
  • Perifériás vénák Dopplerrel

Végzünk-e emlő ultrahang-vizsgálatot implantátummal?

Igen, természetesen implantátum megléte nem zavarja az ultrahangos vizsgálatot.

Mennyibe kerül az ultrahangvizsgálat?

Egy régió ultrahang-vizsgálata 20 000 Ft, két régió egyidejű vizsgálata 35 000 Ft.

Emlők ultrahangvizsgálata

A szakmai protokol szerint 35 év felett a hölgyeknek mammográfiás vizsgálatra van szükségük. Az ultrahangos vizsgálat nem pótolja a mammográfiás szűrést, hanem kiegészíti azt.

Rendelőnkben végezzük mellimplantátum vizsgálatát is!

Mire számíthatunk egy emlő-ultrahangvizsgálat során?

Az emlő-ultrahangvizsgálatok általában 15-30 percet vesznek igénybe. Az ultrahangos vizsgálat nagy előnye, hogy a még tapintással nem érzékelhető elváltozás is láthatóvá válik. A vizsgálat maga fájdalommentes.
Elsőként a radiológus szakorvos fizikálisan, azaz tapintással vizsgálja meg az emlőket. Eközben kérdéseket tehet fel, mint
• Családban fordult-e elő emlőbetegség?
• Van-e valamilyen panasza?
• Ha van panasza, mióta áll fenn?

A fizikális vizsgálatot követően a radiológus egy speciális zselét visz fel az emlőre, amely a vizsgálófej súrlódásmentes mozgatását teszi lehetővé a felületen, illetve a zselé segít továbbítani a hanghullámokat. Néha szükség lehet egy párnával megemelni a felső testet. A szakorvos kérni fogja, hogy emelje fel mindkét karját a feje fölé fekvő helyzetben, s kényelmesen helyezkedjen el. Ebben a pozícióban sokkal könnyebben érik el az ultrahanghullámok a szöveteket.

A vizsgáló helyiségben a megvilágítást csökkentik annyira, hogy csak félhomály maradjon annak érdekében, hogy a számítógépen visszaadott képet a legpontosabban, legtisztábban láthassa az orvos.

A vizsgálófej nagyfrekvenciás, az emberi füllel nem érzékelhető hanghullámokat ad le a testre irányítva. A hullámok visszaverődnek egy sűrűbb anyagról, például szervről vagy csontról, s a számítógépen képes képek (sonogram) ábrázolására, amelyet a radiológus értelmez. Rendelőnkben a páciens is követheti a vizsgálatot egy falra szerelt monitoron.

Az emlők átvizsgálása előtt a radiológus szakorvos ellenőrzi a hónaljakat duzzadt vagy kemény nyirokmirigyeket vagy csomókat keresve. Az ultrahangfej mozgatásával átvizsgálja az emlőszöveteket, különböző szögekből állóképeket készít a szakmai protokoll szerint. Amennyiben elváltozást tapasztal, arról és az azt körülvevő területről több képet is készít.

Az eljárást követően a zselét letörölheti egy papírtörölközővel, s felöltözhet. A radiológus eközben elkészíti a leletet, amelyhez ̶ amennyiben képeket is szükségesnek tart csatolni ̶ , akkor egy usb adathordozón Önnek azt át is adja az ambuláns lap egy példányával együtt.

A vizsgálat során a radiológus szakorvos képet kap az emlők szöveti vagy szerkezeti elváltozásairól. Ha egy elváltozásról kiderül, hogy folyadékkal telített ciszta, akkor általában nincs szükség további kezelésre, kivéve ha a ciszta fájdalmas. Ebben az esetben van lehetőség helyben történő cisztaleszívásra, azaz vékonytűs biopsziára vagy aspirációs citológiára.

Ha az elváltozás szöveti jellegű, akkor nem elegendő önmagában az ultrahangos vizsgálat a daganatos vagy egyéb megbetegedések kizárására. Ilyenkor a radiológus szakorvos javaslatot tesz biopsziára, tűs mintavételre vagy egyéb képalkotó diagnosztikai eljárásra a teljes diagnózis felállítása érdekében. Rendelőnkben lehetőség van ultrahangvezérelt tűs mintavételi eljárások elvégzésére mint vékony, mint vastagtűs biopsziára.

 

Árak

 

Ultrahangvizsgálat Vizsgálat ára
Carotis (nyaki verőér) Dopplerrel 20 000 Ft
Nyaki lágyrész és pajzsmirigy 20 000 Ft
Hasi és kismedencei 20 000 Ft
Emlők, hónaljak - fizikális vizsgálattal 20 000 Ft
Herék 20 000 Ft
Perifériás vénák Dopplerrel 20 000 Ft
Két régió vizsgálata a fentiekből 35 000 Ft

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Időpontfoglalás